Barion Pixel

Virágzó kapcsolat szülő és gyermek között

Gani Zsuzsanna
2019. 06. 05. 14:33:32
Virágzó kapcsolat szülő és gyermek között Hogy miért írok a jövő nemzedékének? Azért, mert úgy gondolom, úgy érzem, hogy nagy szükség van rá ebben a rohanó, digitalizált világban. Nagy szükség van a szülő és gyermeke pozitív kapcsolatának erősítésére. Erre alkalmas tökéletesen az Illemtudó mesék, illetve a Bummbele nyuszicsalád kalandjai 1. kötet.

 

Az Illemtudó mesék c. könyv a mindennapok során használatos illemszabályokra hívja fel a figyelmet. Észrevétlenül ismerteti meg az olvasót és a hallgatót ezekkel pl. az őszinteség, a helyes köszönés, az irigykedés, akaratosság, hiszti, idősek segítése, csúfolódás, piszkálás, figyelmetlenség, kulturált étkezés, környezet védelme, nem állunk szóba ismeretlennel, vitatkozás, verekedés, helyes közlekedés, helyes viselkedés társaságban, káros szenvedély, tisztelettudó viselkedés, káromkodás és még sorolhatnám mi minden fért a 33 mesébe. Nagyon fontosnak tartom minél fiatalabb életkorban megtanítani a gyermekeket az adott szituációnak megfelelő helyes viselkedésre. Mi erre a legjobb?

Illemtudó mesék

A személyes példamutatás. Ez a könyv jóval több, mint amit a címe megmutat. Olvasása segítséget nyújt az olvasóvá neveléshez, hallgatása pedig pozitív kapcsolatot ápol, mélyít az olvasó szülő és hallgató gyermeke között. Személyiséget fejleszt, társas kapcsolatokat, bővíti a szókincset. Belső képalkotás fejlesztését Novák Natália bájos illusztrációi segítik.  Az állatszereplők segítségével a gyerekek a szereplők bőrébe bújva azonosulnak. Ezek a mesék oldják a szorongást, félelmet is.

 

Az Illemtudó mesék c. könyvnek a folytatása most jelent meg. Bummbele nyuszicsalád kalandjai 1. címmel. Egy nyuszicsalád mindennapjaiba nyerhetünk bepillantást a 32 rövid állatmesével.

Miért Bummbele az újonnan megjelenő könyvem címe?

A magyarázat igen egyszerű. A gyerekek szeretnek halandzsázni. Ritmusa van, s ez örömforrás a számukra. Ráadásul a beszédfelődés egyik állomása.

Miért két korosztályhoz szól? A gyerekek egyéni fejlődési üteme változó. Ám ugyanazok a gondolatok foglalkoztatják őket. Még igen képlékenyek, könnyen tanulnak, mint a szivacs úgy szívják magukba az újabbnál újabb dolgokat. Tulajdonképpen születésüktől fogva nagyon fontos a modell szerepe, aki elsőként az anya, apa, később az óvodapedagógus is. Fontos a gyermek környezete is. A kis gyermekekek érzelmei még instabilak, szükséges a megerősítése.

Miért tartom fontosnak, hogy megismeredjenek népünk hagyományaival, népszokásaival?

Azért tartom fontosnak, mert itt élnek, hazánkban, itt élnek a gyökereik, ide kötődnek és a pozitív modellkövetés nyomán ez az érzelmi kötődés a későbbiekben is megmarad. Nyitottak lesznek és maradnak is a szülőföldjükhöz. Ez mind- mind pozitív érzelem. Megdobban majd a kicsi szívük, ha látnak a kéményen egy gólyafészket, gólyát, nádtetős házat, gémeskutat.  Fontos, hogy ne csak lássák, hanem kézzel is megtapintsák, megfogják a természetes anyagokat, próbálják ki pl. a csuhé baba készítést, kukoricamorzsolást, rongybaba készítését, szerezzenek tapasztalatokat. Ismerkedjenek a népi kismesterségekkel, hisz ez is a kultúránk része. Ilyen pl. a szövés, nemezelés, agyagozás stb., amikből, mint óvodapedagógus a munkám során a játéktevékenységbe ágyazva is alkalmanként beleillesztek.

Fontosnak gondolom már egészen kicsi korban beépíteni a gyermek személyiségébe, hogy a természettel szimbiózisban élünk. Lehetőséget adni, hogy rácsodálkozhasson a természet szépségeire, egy apró kis hangyára, egy kavicsra, egy falevélre, hisz ő mindent meglát, megfog, megtapint. Nekünk ott kell állnunk mögötte, mint modell, irányt és utat mutatni, így lesz a későbbiekben környezet és természetszerető felnőtt.

Saját csoportomban alkalmanként dramatikus játékokat játszunk, olyat, amelyek szintén mélyen gyökereznek népünkben. Ilyen pl. a lucázás, kiszézés, szőlőszüret, A Bummbele nyuszicsaládtökfaragás, Márton- napi lámpás felvonulás, Márton- napi ludas játékok, regölés, a pásztorjátékok, betlehemezés és még sorolhatnám. Ezekből a néphagyományokból több megtalálható az új mesekönyvemben. Ezen felül észrevétlenül beleillesztettem az olyan fontos dolgokat, ami foglalkoztatja ezt a korosztályt, de nem biztos, hogy el tudja mondani, megfogalmazni, feldolgozni, hisz az érzelmei még labilisak. Ehhez nyújt segítséget ez a könyv. Ilyen pl. a szülők válása, zsarolás, megalázás, félelem, szeretett személy elvesztése, állattartás felelőssége, különórák veszélyei, gondoskodás a madarakról, „cukros” bácsi, felnőttek, pedagógusok tisztelete, takarékoskodás, rászorulók segítése és még sorolhatnám

Jó szívvel ajánlom az 5- 10 éves korosztálynak.

 

Gani Zsuzsanna

Keresés

Menü
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.