Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

A "kérődző" nemzet

A "kérődző" nemzet A legtöbb európai embernek legyen akár felnőtt vagy gyerek, nincs valóságos fogalma arról, milyen is éhesnek lenni. A gyermekeket születésüktől kezdve állandóan etetik. Ez a szokás később is folytatódik, s így lettünk „kérődző” nemzetté.

 

Általában az idősebb korosztályt, akik a XX. században átéltek több válságos időszakot és éhezéseket, rájuk ezek a nassolások nem jellemzőek. Vajon ezeken elgondolkodva rosszat tesz nekünk a jólét? Sokan úgy gondolják, hogy ha az ember minden órában eszik egy keveset, nem lesz éhes, és nem eszi túl magát. De a ropogtatnivalókból és üdítőitalokból naponta nyert kalóriák többet tesznek ki, mint amennyit egy embernek egész napra magához kellene vennie. Például tízóraira kávét fogyasztunk tejszínnel, cukorral és lekváros fánkkal, napközben többször is cukrozott üdítőt fogyasztunk, uzsonnára pedig édességet vagy péksüteményt eszünk, majd késő délután megint egy kávét tejszínnel, cukorral és aprósüteménnyel. Mindezek után jön az esti tévé előtti csemegézés, chipsszel vagy pattogatott kukoricával. Ha mindez ismerősnek hangzik jobb, ha vigyázunk, mert így nagyon sok többet kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amire szükségünk lenne.

Sokan, ha úgy érzik, hogy éhesek, nassoláshoz folyamodnak. Ez azért van, mert a fő ételeink reggeli, ebéd vagy vacsora finomított, rostszegény, cukorban gazdag ételeket jelent, nem pedig a szervezetünk számára hasznos összetett szénhidrátot és rostot fogyasztunk. A rostban szegény ételek gyorsan felszívódnak, ez nem tart sokáig, s amikor a vércukor szint visszaesik, éhség érzetünk támad. Néhány gyümölcs, teljes őrlésű gabonából készült pehely vagy búzakenyér sok és tartós energiával lát el egész délelőttre.

Ha rendszeresen étkezünk – bőséges reggeli, ebéd és mérsékelt vacsora – nem lesz szükségünk nassolnivalókra. Sőt, jóval kevesebb
emésztési problémával kell számolnunk, így pihen a gyomrunk is és elkerüljük a testsúlyproblémákat. Viszont az egész napos evés után kifárad a gyomrunk, még a mozgás is nehezünkre esik, végül egyre gyengébbek érezzük magunkat. Ideális esetben az étkezések között 4-5 órának kell eltelnie.

 

Mit tehetek a nassolnivaló támadás ellen?

  • Együnk rendszeresen és bőségesen a főétkezésnél.
  • Kerüljük a fő étkezés közti apró kis étkezéseket.
  • Ne fogyasszunk felesleges és üres kalóriákat.
  • Kerüljük a cukrozott és finomított szénhidrátokat.
  • Igyunk meg napi 6-8 pohár vizet az étkezések között. A vízben nincs kalória, nem igényel emésztést, azonnal átszalad rajtunk, és mindent jól átöblít.

Igaz az a mondás, hogy „minél több a nassolnivaló, annál nagyobb a nadrág”!

Scur Katalin

Tartalomhoz tartozó címkék: egészség életmód táplálkozás

Keresés